2024. 11. 24. Vasárnap Emma napja
Jelenleg a TV-ben:

Csörte

Következik:

Bayer show 21:10

Nyomozás indult a gödi Topházban vizsgálódó civil szervezet ellen

2017. május 12., péntek 16:08, frissítve: péntek 22:19

A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság különleges személyes adattal való visszaélés vétség gyanúja miatt indított eljárást az intézmény lakóiról készült képek és videók ügyében.

Nyomoz a rendőrség a gödi Topház ügyében – de nem az esetleges visszaélések, hanem a jogvédő szervezet által nyilvánosságra hozott fotók miatt. Számos hiányosságot ugyanakkor a szakállamtitkár is elismer, ezért az intézmény fenntartójának felelősségét is vizsgálják. A Topháznál történteket feltáró civil szervezet szerint egyébként az intézmény minden ellátott után havi 600 euró, vagyis több mint 180 ezer forint támogatást kap az Európai Uniótól.

A szociális államtitkár szerint a civil szervezet jogtalanul járt el, amikor a fotókat készítette. Czibere Károly azt is mondta, nem tartják korrekt módszernek, hogy valaki illegálisan bemegy, a lakóktól nem kér engedélyt, és az ő személyiségi jogaik semmibe vételével felvételeket készít róluk, és közzéteszi.

Bár a civil szervezet azt mondja, volt engedélye az intézménybe bemenni, eljárását a Topház is kifogásolta, ezért feljelentést tett, a rendőrség pedig el is indította a nyomozást. Ann Campbell, az MDAC jogi ügyekért felelős igazgatója szerint nem sértettek meg semmilyen törvényt azzal, hogy fényképes bizonyítékokat készítettek. „Láttunk visszaéléseket, és nem mehettünk el tétlenül mellettük. Emberijog-védőként kötelességünk, hogy beszéljünk ezekről, de emberileg is ez a kötelességünk. Be kellett mutatnunk a kormánynak és a nyilvánosságnak, hogy mi történik” – mondta, hozzátéve, hogy nem kell bizonyítaniuk, hogy a fotók jogosan készültek, és együttműködnek a nyomozással, a rendőrséggel, ha kell, a készített interjúkat is átadják.

A Párbeszéd társelnöke szerint nem a civil szervezetet kellene vegzálni. Szabó Tímea szerint az MDAC fotóiban kiretusálták a gyerekek arcát, tehát nem felismerhetők, így visszaélés sem történt.

Az LMP szerint méltatlan a kormányzati támadás a civil szervezettel szemben. Szél Bernadett kifejtette, „az a kormányzat, amely egy ilyen helyzetben nem azt nézi, hogy az ápoltakon hogyan tud segíteni, a legsúlyosabb felelőtlenséget követi el. Továbbra is várom az egyértelmű miniszteri nyilatkozatot arról, hogy a rendszert átvilágítják, várom az egyértelmű miniszteri nyilatkozatot arról, hogy tisztes pénzt fognak kapni azok az emberek, akik ott dolgoznak, hogy végre csökkenjen az elvándorlás a szektorból, és a feltételeket javítják.”

Azt ugyanakkor Czibere Károly sem tagadja, hogy történtek szabálytalanságok a gödi otthonban. Közlése szerint, az előírt 150 dolgozóból csak 142-en vannak, az előírtnál kevesebb óraszámban rendelt az orvos, és valóban nem volt zuhanyfüggöny, vécéülőke. Ezért szerinte az Emberi Erőforrások Minisztériumának háttérintézményeként működő, a fenntartói jogokat gyakorló Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság felelősségét is vizsgálni fogják. Czibere szerint nem kizárt, hogy onnan is menesztenek embereket a történtek miatt.

A Magyar Nemzet írt arról korábban, hogy az ügyben az intézmény tett feljelentést, miután szerinte a szervezet munkatársai április 18-án engedély nélkül mentek be az otthonba, a felvételeket pedig a gyámok és a felügyelők hozzájárulása nélkül készítették.

A Soros Györgyhöz köthető szervezet jelentésében arról ír, hogy az értelmi fogyatékosok otthonaként működő intézményben embertelen körülmények uralkodnak.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!